Úvod » Mouka, koření » Mouka

Mouka, koření / Mouka

Mouka se vyrábí téměř z jakékoliv vysušené suroviny, umlít lze obiloviny, luštěniny, sušené ovoce a zeleniny, výlisky z olejnatých semínek a ořechů po odtučnění, v některých případech i bez předchozího odtučnění jako mouky plnotučné.

Mouka se podle účelu použití vyrábí mletím různé hrubosti, nejčastěji hladká, polohrubá, hrubá, a to tradičními mechanickými postupy na kamenných mlýnech anebo průmyslově ve velkých mlýnech. Tím pak vznikají rozdíly v kvalitě a ceně mouky.

Kvalitní mouka se vznačuje především čerstvostí po semletí, kdy ještě nestihla zoxidovat, a pomletím na tradičních kamenných mlýnech, kdy nevznikají vysoké teploty, aby zůstaly uchovány cenné látky obsažené v původních surovinách. Takto zpracované mouky bývají zpravidla dražší než mouky zpracované průmyslovým způsobem.

Kromě klasické pšeničné mouky je oblíbená také mouka žitná, která se využívá zejména k přípravě chleba. Známá je v poslední době také špaldová mouka, vhodná do sladkých i slaných těst. Mouka se pak dále vyrábí například z ječmene, kukuřice, pohanky, rýže, čiroku a spousty dalších dostupných surovin.
 

Vaše cena 32 Kč

 

Vaše cena 58 Kč 

Vaše cena 66 Kč 

Vaše cena 73 Kč 

Vaše cena 74 Kč 

Vaše cena 74 Kč 

Vaše cena 74 Kč

 

Vaše cena 74 Kč

 

Vaše cena 78 Kč 

Vaše cena 88 Kč 

Vaše cena 89 Kč

 

Vaše cena 92 Kč

MjAyY